Diş Anatomisi
DİŞ SAĞLIĞI
Diş Anatomisi
İnsan dişlerinin görevi besinleri koparmak ve öğütmektir. Yaptıkları iş ve şekillerine göre; kesici dişler, köpek dişleri, küçük azı ve büyük azılar olarak isimlendirilir. Dişlerin ağız içinde diş etinden itibaren göründükleri kısma kron denir ve mine adı verilen tabaka ile kaplıdır. Kron ile kökün birleştiği kısma kole ( boyun ) adı verilir. Mine tabakasının altında dentin adı verilen tabaka yer alır. Kron kısının altında kalan tabakaya ise sement adı verilir. Dentin ve sementin sardığı bir boşluk vardır burasıda dişin kanal kısmıdır ve içerisi pulpa denen doku ile doludur. Bu kanal normalde sadece kökteki küçük delik ile çevre dokulara bağlıdır. Diş, sement ve çene kemiği arasında yer alan lifler ile bağlıdır ve bu şekilde ağız içinde durmaktadır.

Diş Hangi Bölümlerden Oluşur?

• Kuron: Dişin üst kısmıdır ve gözle açıkça görülebilen tek yerdir. Kuronun şekli dişin fonksiyonunu belirler. Örneğin, ön dişler besinleri koparmak için keskin bir şekle, azı dişleri ise besinleri öğütmek için düz yüzeylere sahiptir.
• Dişeti Çizgisi: Dişle dişetinin birleştiği yerdir. Doğru fırçalama ve diş temizliği yapılmadığı takdirde, dişeti çizgisinde plak ve tartar oluşarak, dişeti iltihabı ve dişeti hastalığına neden olabilir.
• Kök: Dişin kemiğe gömülü olan kısımdır. Kök, dişin yaklaşık üçte ikisini oluşturur ve dişi yerinde tutar.
• Mine: Dişin en dış tabakasıdır. Mine aynı zamanda vücuttaki en sert ve en çok mineralli dokudur . Doğru ağız temizliği sağlanmadığı takdirde durum çürümeyle sonuçlanabilir.
• Dentin: Minenin altındaki diş tabakasıdır. Çürük mineden içeri ilerleyebilirse, bir sonraki ulaşacağı yer dentindir. Bu bölümde pulpaya giden milyonlarca kanalcık bulunmaktadır.
• Pulpa: Dişin merkezindeki, sinir dokuları ve kan damarlarının bulunduğu yumuşak dokudur. Çürük pulpaya ulaştığında genellikle ağrı hissedilir.


Kaç çeşit diş vardır?

Her dişin özel bir fonksiyonu bulunmaktadır:
• Kesici Dişler: Yiyecekleri kesmede kullanılan keskin ön dişler (Dört adet üstte ve dört adet altta bulunur).
• Kaninler: Köpek dişi adı da verilen bu dişler, sivri uçlara sahiptir ve koparmaya yararlar.
• Küçük azı Dişleri: Bu dişlerin çiğneme yüzeyleri üzerinde iki tümsek (sivri uç) bulunur. .Küçük azı dişleri ufalamaya ve koparmaya yarar.
• Azı Dişleri:Yiyecekleri öğütmek için kullanılırlar. Çiğneme yüzeyinde birden çok tümsekcik vardır.
Diğer Yazılar
dentalpark
Atatürk Bulvarı No :30 Hastane Cad. Tekden Hastanesi Yanı
Kayseri / TÜRKİYE
F : + 90 352 221 00 39
info@dentalpark.com.tr
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Copyright © Dental Park Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 2016   Web tasarım medyatör