İMPLANT
DİŞ SAĞLIĞI
İMPLANT
İmplant tedavisi sayesinde eksik dişleriniz mevcut dişlere herhangi işlem yapılmadan yerine getirilebilmektedir.İmplantlarla kendi dişleriniz gibi sabit dişlere kavuşabilirsiniz. Porselen kron köprülerle tedavi edilen eksik dişlerde 1 eksik diş yerine 3 üyeli seramik kron yapılması gerekirken implant tedavisi ile bir eksik diş için bir diş yapılmaktadır.

İmplant,çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine onların işlev ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Yüz estetiğinin bir parçası olan dişlerin kaybı psikolojik ve sosyal problemlere neden olmasının yanı sıra beslenme, sindirim sorunları ve konuşma bozukluklarına da yol açmaktadır.
Diş eksiklikleri doğal dişlere bağlı köprü protezleri veya çıkarılıp takılan hareketli protezler gibi klasik yöntemlerle tamamlandığı gibi implant destekli protezlerle de yapılabilir.

İmplantların yapıldığı durumlar

Tek diş eksiklikleri:


Tek diş eksikliklerinin implant ile tedavi edilmesi, köprü ile restore edilmesine göre daha koruyucu bir tedavi şeklidir. Eksik dişin sağ ve solundaki dişlere dokunulmadan tek implantla tedavi tamamlanmış oluyor.
Seramik kron yapılabilmesi için sağlıklı dişlerin küçültülerek üzerlerine 3 üyeli kaplama yapılması gerekecektir ve bu köprünün belirli aralarla değiştirilmesi ekonomik olarak da bir yük getirecektir. Bunun yerine eksik bir dişin boşluğuna yerleştirilecek implant sayesinde yandaki dişlerde herhangi bir işleme gerek kalmadan yani sağlıklı dişlere zarar verilmeden tedavi edilebilir.


İki Diş ve Üç Diş Eksikliği

Diş eksikliğinin olduğu bölge alternatif tedaviler için büyük önem arz etmektedir. Köprü tedavisi olabilmesi için mutlaka sağda ve solda destek alınacak diş olması gerekmektedir. En son bölgede eksiklik varsa köprü tedavisi şansı bulunmadığından dişsiz kalmamak için ya bölümlü parsiyel protez yapılmalı yada boşluk sayısına göre 2 veya 3 implant yerleştirilerek sabit dişlerle dişsizlik giderilebilmektedir.
 
                                                   
 
                                                      


Tam dişsizlikler

Eğer ağızda hiç diş kalmamışsa bulantı refleksi ve protezin tutuculuğunun yeterli olmaması nedeniyle hareketli protez kullanılamıyorsa; implant destekli protezler hastaya uygulanır. Onun da alternatifleri mevcuttur.

A. İmplant Destekli Hareketli Protez

   Normal hareketli protezlere nazaran daha konforludur,hasta istediği zaman eliyle çıkarabilir,       
B. Barlı İmplant Destekli Hareketli Protez

İmplant sayısı bu tedavide 4 e çıkmakta ve konfor biraz daha yükselmektedir.


C. Full İmplant (Alt-üst çene sabit diş)

Bu tedavide hastanın kemik yapısına göre alt ve üst çeneye 6,7 veya 8 er implant yerleştirilerek hasta tamamen sabit  dişlere  kavuşmuş olur.Tam dişsiz hastalarda en konforlu tedavi şeklidir.

 İmplantın aşamaları

Muayene ve planlama

İmplant multi disipliner bir yaklaşımla yapılır. İmplantı çene kemiği içine yerleştirecek cerrah veya diş hekimi uzmanı ile implant üstü protezi yapacak protez uzmanı birlikte çalışırlar.
İmplant ileri derecede kontrol edilemeyen diyabet gibi bazı sistemik hastalıkları olan kişilerin dışında herkese uygulanabilir. İmplantlar titanyumdan doğal diş kökü şeklini taklit ettikleri için doku uyumludurlar ve herhangi bir alerjik ve toksik rahatsızlığa neden olmazlar.
Muayene aşamasında detaylı bir ağız içi muayene ile dişetleri, alt ve üst çenenin ve dişlerin birbirleriyle ilişkileri gibi durumlar incelenir. Ölçü alınarak alçı modeller üzerinde de çalışılır. Klasik radyografilerin yanı sıra komplike vakalarda üç boyutlu tomografi alınarak özel bir cihazda çenenin aynı ölçüde modeli elde edilerek implantların yerleştirileceği bölgeler en az hatayla planlanır. Planlama ve bu planlamanın sonrasında yapılacak tedavi detayları hastalarla detaylı olarak konuşulur.

İmplantın yerleştirilmesi

İyi bir tedavi için doğru bir planlama kuşkusuz en başta gelir. Daha sonrasında yapılacak operasyonun da yeterli ekipman ve deneyimli bir ekip tarafından yapılması kuşkusuz çok önemlidir. İmplantlar diğer diş tedavileri gibi lokal anestezi ile uygulanır. Fakat bazı vakalarda çene kemiğinin yeterli olmadığı ve greft dediğimiz doku ilavesinin gerekli olduğu uzun operasyonlarda veya aşırı stresli hastalarda genel anestezi veya sedasyon altında konforlu bir şekilde operasyon yapılır.
Protezlerin yapılması:

Ameliyattan sonra osseointegrasyon denilen implantın kemik yüzeyine bağlanması için bir süre beklenir. Bu süre kemiğin yapısına göre değişir. Bu süre tamamlandıktan sonra üst yapı yapılır. Operasyondan sonra protezler yapılıncaya kadar estetik ve fonksiyonun devamı için geçici protezler yapılır.
Diş tedavisi kaç lira tutar,devlet diş tedavisini öder mi,kanal tedavisi kaç lira,dolgu kaç lira,zirkonyum kaç lira,implant kaç lira,diş temizliği kaç lira,beyazlatma kaç lira tüm bu bilgileri telefon açarak öğrenebilirsiniz.
Diğer Yazılar
dentalpark
Atatürk Bulvarı No :30 Hastane Cad. Tekden Hastanesi Yanı
Kayseri / TÜRKİYE
F : + 90 352 221 00 39
info@dentalpark.com.tr
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Copyright © Dental Park Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 2016   Web tasarım medyatör