İmplantların Ömrü ne kadardır?
DİŞ SAĞLIĞI
İmplantların Ömrü ne kadardır?
İmplant ömrü hastaların en çok merak ettiği konulardan birisidir.

Hastaların kafalarındaki soru işaretlerini sıralamak gerekirse;

- Yaptıracağım implant ağzımda ne kadar süre kalacak?
- Bu tedaviyi tekrar yaptırmak zorunda kalacak mıyım?
- İmplantımla ilgili herhangi birşey değiştirelecek mi?

Bu soruların cevapları tamamen hasta ile ilgilidir. Çünkü düzgün bir şekilde uygulanan bir implant protezinin ömrü hastanın ağız bakımı alışkanlıkları ve fonksiyonel veya fonksiyon dışı iyi veya kötü alışkanlıkları ile doğrudan ilişkilidir.

Ağız bakımı düzenli bir şekilde yapan bir hastanın implantının ömrü ile dişlerini hiç fırçalamayan veya yetersiz fırçalayan, çok fazla sigara içen, çok fazla asitli içecekler tüketen ve hekiminin uyarılarına dikkat etmeyen bir hastanın implant kullanım süresi tabiiki büyük oranda farklılık göstermektedir. Ağız bakımını düzenli bir şekilde yapan ve dişlerine zarar verecek alışkanlıklarından uzak duran bir hastanın implant ömrü çok daha uzun sürmektedir.

İmplant uygulanan hastada veya doğal dişleri olan hastalarda sigara kullanımı var ise bu dişlere çok büyük bir zarar verir. Periyodondetist denilen ve kemiği olumsuz yönde etkileyen dişeti hastalığının en büyük sebebi sigaradır. Yoğun bir şekilde sigara tüketen birisinin, 1 paket, kendi sağlam dişlerinde dahi çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. İmplant dişlerde aynı durumda olumsuz etkilenecektir.

İyi bir diş fırçalama alışkanlığı ağız bakımının temelidir. Dişlerimizi doğru bir şekilde fırçalamamız çok önemlidir. Ağzımızda devamlı bir şekilde yediğimiz her yemekten sonra oluşan mikrobiyal dental plak denilen ve bakterilerin oluşturduğu bir tabaka mevcuttur. Bunu azaltmak ve yoketmek tamamen hastanın elindedir. Yapmamız gereken her yemekten sonra 2 ile 3 dakika boyunca dişlerimizi doğru bir şekilde fırçalamaktır. Eğer herhangi bir fırçalama seansını atlarsak o bakteriler olgun bir hale gelerek güçlü bir şekilde implant ve kemik arasındaki bağa saldıracaklardır.

Tüm bu durumlar gözönüne alındığında ,doğru bir şekilde uygulanan, implantın ömrü tamamen hastanın alışkanlıkları ve diş sağlığına verdiği önemle doğru orantılıdır.

Diğer Yazılar
dentalpark
Atatürk Bulvarı No :30 Hastane Cad. Tekden Hastanesi Yanı
Kayseri / TÜRKİYE
F : + 90 352 221 00 39
info@dentalpark.com.tr
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Copyright © Dental Park Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 2016   Web tasarım medyatör